Изложбата „Вотиви“ се открива в Етнографския музей

10:49, 27 юни 17 / Култура 25 468 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Близо 300 фигурки с култово предназначение ще покаже във Варна изложбата „Вотиви“, която се открива днес в Етнографския музей. Вотивите, наричани от народа ни оброци, се даряват като обет (от латинската дума „ex-voto”), вследствие на обещание, на вричане.

Израз са на хилядолетните човешки надежди, молби за здраве, за рожба, за изцеление, за благополучие, за преуспяване, за здравето на животните и за плодородие. Представляват фигурки на хора, на части от човешкото тяло и органи - ръце, крака, очи, сърце, бъбреци и др., на животни, на хомоти за запрягане на животните и др. Те са произведения на златарското изкуство. Най-често са изработени от сребро или различни метални сплави.

Поднасянето на дарове, за да се измоли помощ от боговете, а също и като знак на благодарност за направеното за хората, е твърде древна традиция. Това е един от начините за установяване на пряк контакт с божеството. Тя е позната още от езически времена, в древния Египет, Асирия, Гърция, Рим, при етруските и траките, също в Индия, Китай и т. н. Тези обичаи за даряване са разпространени и сред християнските народи.

Според традициите на българите вотивите се поставят върху иконата на Исус Христос, Богородица, на светци-покровители, залепват ги, закачват ги чрез конец, забождат ги. Поднасят ги с молба за оздравяване, както и с молба за благополучие. Смята се, че при съприкосновение с иконата вотивът играе ролята на едно постоянно напомняне на молбата, отправена от страна на дарителя.

В каталога на изложбата са включени вотиви от фондовете на Националния етнографски музей, на Националния исторически музей, на Регионалните исторически музеи във Варна, Бургас, Хасково, Ямбол, Шумен, Габрово, на Регионалния етнографски музей – Пловдив, на Историческите музеи в Малко Търново, Средец, Попово и ЕМО „Етър“.

В края на миналата и началото на тази година изложбата „Вотиви“ беше експонирана в залите на Националния етнографски музей и на Националния исторически музей и беше приета с голям интерес от посетителите им. Тя ще остане във варненския Етнографски музей до 20 септември. Посетителите ще могат да изписват своите пожелания или молитви на гърба на фотоси на вотиви, които те си изберат, и да ги окачват на дървото на желанията, което също е част от изложбата.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама