Михаил Иванов: Конфликтите между българи и роми са между хора с ниска обща култура, а не етнически

16:38, 16 юни 15 25 632 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Не съм оптимист за зачестилите напоследък случаи на насилие между българи и роми. Това, за което няколко души от много време предупреждавахме, че ще се случи, започна да се случва, каза за София Topnovini.bg Михаил Иванов преподавател по човешки права в Нов български университет.

По думите му не може да се каже, обаче, че конфликтите са на етническа основа, а по-скоро става дума за конфликти между хора с ниска обща култура. „Не можем да кажем, че етническата черта на ромите е, че са побойници. Образованите и добре възпитани роми такива неща не правят“, посочи Иванов. Според него конфликтите са породени от неграмотността и огромната енергия, която ромите не изразходват за работа. „Тези момчета са млади, силни и пълни с енергия и желание да правят нещо и вместо да насочат енергията си към работа, те се бият“, посочи той. „За да се трудят, трябва да имат квалификация и да имат някакво образование и занаят.“

Иванов смята, че провалът в образованието на ромите е довел до натрупването на „огромна маса от млади необразовани и неграмотни хора с много енергия и, разбира се, ниска обща култура.“ 

Според него тези конфликти са типични за гетата и ще продължат, особено в граничните зони около линията между българите и ромите. Иванов посочи, че проблемите се натрупват с времето и когато има такива големи маси неграмотни млади хора, които нямат някаква квалифицирана работа, очевидно ще се породи крайно отрицателно отношение към тях от тези, които живеят извън гетата, но близо до тях. 

„Това е взривоопасна смес и районите покрай гетата са точка за конфликти“, каза Иванов. „И те започнаха. - Още с конфликта в Катуница между един дерибей и неговата свита и съселяните им. Конфликтът в Гърмен също е на икономическа основа – ромите там са построили своите къщи на поляни, които след промени в закона са общински, но някои хора смятат, че са техни имоти. Единият казва, че са му взели нивата, а другият пита къде да отиде да живее, ако му съборят къщата.“ 

Според Михаил Иванов, обаче, твърденията, че политиците имат интерес да държат ромите бедни, необразовани и озверели е прекалено конспиративна теория. По думите му политиците и администрацията просто се страхуват от проблема и не им се занимава. „Разбира се, положението облагодетелства част от политическите партии, които успяват да намерят правилния тартор. Той държи всички в махалата за гушата, защото му дължат пари и съответно са изработени схеми за купуване на гласове“, посочи Иванов. „В този смисъл определено има партии, които се възползват от положението на ромите, но не смятам, че го създават умишлено.“

По въпроса с десетилетието на ромското включване Иванов коментира, че то е пълен провал и разкритикува факта, че досега никоя държавна институция не е изляза с доклад какво е направено и какво не е направено. 

Иванов разясни, че една от целите на инициативата на Световната банка и Джордж Сорос е била да се въведат ясни критерии за благосъстоянието на ромите - с колко е намаляла детската смъртност сред това население, колко е нараснала грамотността, с колко се е повишила средната продължителност на живота, колко хора са заживели в законни жилища, а не колко семинара и конференции са били проведени и колко брошури са били напечатани. „Всички тези критерии (за благосъстоянието на ромите – бел. ред.) бяха забравени, а и аз лично смятам, че по тях няма никакъв напредък.“

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама